Företagspresentation - Våra uppdragsgivare

Våra uppdragsgivare återfinns bland stålbyggnadsföretag, entreprenad- och förvaltningsföretag, konsulter, industriföretag, organisationer, försäkringsbolag, myndigheter samt statliga och kommunala verk. Vi har utfört uppdrag från Narvik i norr till Cacuaco, Angola i söder för uppdragsgivare från Miami, Florida i väster till Helsingfors i öster.

Vi har många uppdragsgivare att tacka för framgångarna hittills. Det här är listan över företag som vi fått förmånen betjäna genom åren (lista per april 2001).

Stålbyggnadsföretag

Alf Bjurenwall AB, Kolbäck
BIMAB, Skövde och Göteborg
BOHAB, Malmö
AB Boto, Fjärås
Contiga AB, Norrtälje
Contiga AS, Kongsvinger
CP Energi AB, Örnsköldsvik
AB Degerfors Industrimontage, Karlskoga
AB Eddings Mek Verkstad, Järfälla
Eks Verkstad AB, Uppsala
Enebybergs Plåtslageri AB, Danderyd
AB Olle Engdahls Plåt & Smide, Kalmar
Eskil Marklund Mekaniska AB, Järfälla
FABCON fabricated constructions ab, Timrå
Finnboda Gränges Engineering, Stockholm
H Forssells Smidesverkstad AB, Huddinge
Frimo Stålteknik AB, Kolbäck
GraBe Miljö AB, Sundsvall
Göinge Mek Verkstad AB, Hässleholm
Göingeverken AB, Hässleholm
AB Häggmark & Söner, V Ämtervik
Industri- & Miljöteknik AB, Kolbäck
AB Br. Jansson-Nissavarvet, Halmstad
AB Axel G Jansson, Stockholm
AB Järnkonstruktioner, Helsingborg
AB Järnmontering, Malmö
Stig Karlsson Svets & Smide, Spånga
Kvänum Plåtslageri AB, Kvänum
Källreda Plåt & Smide AB, Rottne
Köpings Byggnadssmide AB, Köping
Llentabhallen AB, Kungshamn
AB Magnusson & Lundberg, Västerås
Maku Stål AB, Borås
Mohög AB, Sundsvall
Karl Molin Maskinfabrik og Handelsfirma A/S,
    Arden, Danmark
Nimek Produkt AB, Alvesta
Göte Nyberg i Piteå AB, Piteå
Göte Nyberg Verkstads AB, Piteå
Olverken, Vislanda
H L Olsson Byggstål AB, Arlöv
Oskarshamn Ventilation & Byggnadsstål AB,
    Oskarshamn
Plannja AB, Luleå
PPTH, Peräseinäjoki, Finland
Rautaruukki Oy, Ylivieska fabriken, Ylivieska,
    Finland
Salomonsson & Söner AB, Vislanda
Skandinaviska Skorstensbyggnads AB, Danderyd
AB Skelleftehamns Mekaniska Verkstad,
    Skelleftehamn
AB Smederna, Huddinge
AB Smireko, Bålsta
Specialreparationer Svensson & Co AB, Skurup
Stål & Maskinmontage AB, Vänersborg
Stål & Rörkonstruktioner AB, SRK, Göteborg
Stålmonteringar i Trollhättan AB, Trollhättan
Svetsbolaget Conrad & Co, Mariestad
Tage Williamsson AB, Södertälje
Tekniplan i Västerås AB, Västerås
Tetek Oy, Brahestad, Finland
Thuressons Smide AB, Hemse
Umeå Konstruktionsmontage AB, Umeå
Varbergs Smidesbolag AB, Varberg
Verkstads AB AKEA, Grillby
Vinslövs Smide AB, VinslövAB
Västanfors Industrier, Fagersta
YPAB Engineering AB, Nyland
Zetterströms Rostfria AB, Molkom


Konsult- och tjänsteföretag

Advokatfirman Gunnar Schön, Stockholm
Allmänna Ingenjörsbyrån AIB, Helsingborg
Analytical Institute for Maritime Services AIMS AB,
    Göteborg
Arkitekt Valdemar Axelsson, Stockholm
Arne Hill AB, Stockholm
Arne Hill A/S, Oslo, Norge
Bjerking Ingenjörsbyrå AB, Uppsala
BLOCO, Stockholm
BPG Bygginspektion AB, Älvsjö
Brokonsult AB, Danderyd
Byggkonsult Bo Wrangborg, Kristianstad
Byggnadstekniska Ingenjörsbyrån AB, BIAB,
    Uppsala
CentralKonsult, Stockholm
Com Con NDT, Västerås
Creator Consult AB, Sollentuna
DNV, Stockholm
ebab, Stockholm
Ellner & Jacobsson AB, Solna
ELU Konsult AB, Danderyd
Englunds Projekteringsbyrå, Hägersten
ETK Energitekniska Konstruktioner AB, Luleå
Flygfältsbyrån AB, Göteborg och Vänersborg
Gösta Gottschalk Ingenjörsbyrå AB, Helsingborg
Granströms Arkitektkontor AB, Enskede
Gränges Engineering, Stockholm
Gunnar Wiel-Nilson Ingenjörsbyrå, Göteborg
Göte W Swéns Konstruktionsbyrå AB, Mora
Halmstads Advokatbyrå, Halmstad
Hifab, Stockholm
HighTech Engineering AB, Göteborg
Hjort-Runnedahl Konsult AB, Stockholm
Johs. Holt AS, Oslo
Ingenjör Joel Jonsson AB, Vislanda
Ingenjör Sven-Erik Gustavsson AB, Kalmar
Ingenjörsbyrån Källersjö & Trepp AB, Solna
Ingenjörsfirma Åke Risfors, Malmö
Folke Johanson Ingenjörsbyrå AB, Farsta
Arne Johnson Ingenjörsbyrå, Luleå
Jones Proj. Bygg & Inredning AB, Åkersberga
Juristkonsult Widén & Björklund, Norrköping
J&W, Lidingö och Luleå
K-Konsult, Stockholm och Halmstad
Kadesjös Ingenjörsbyrå AB, Västerås
Kjell Magnusson AB, Malmö
Kjellgren & Mellin AB, Stockholm
Kvalitetsteknik NDT AB, Kalmar
LG-Konsult AB, Stockholm
AB Materialröntgen, Gävle och Göteborg
NCC Teknik, Solna
Orrje & Co, Stockholm
Pehrs & Co, Vällingby
SAL-Konsult, Älvsjö
SAQ Kontroll AB, Stockholm, Gävle, Göteborg
Scandiaconsult AB, Sundsvall
S-E Konstruktionsbyrå AB, Kalmar
Sjögren & Wistrand Advokatbyrå, Göteborg
Skandinaviska Projektlednings AB, Stockholm
STK Sydkontroll AB, Malmö
STK Västkontroll & Konsult AB, Göteborg
Sydkraft Konsult AB, Malmö
SZ-Konsult AB, Stockholm
Thalén & Hällerstam Ingenjörsbyrå AB, Enskede
Trekon AB, Vänersborg
Tyréns Byggkonsult AB, Stockholm
VBB, Stockholm
Nils Wretlind AB, Stockholm
Östergötlands Byggkonsult AB, Norrköping


Bygg- och förvaltningsföretag

A-Betong i Strängnäs AB, Strängnäs
Agritema AB, Ljungbyholm
AB Betongindustri, Stockholm
BINAB Byggnads- & Industriservice AB, Stockholm
BPA, Norrköping
Bygg & Fastighetsservice AB, Västerås
ByggPaul AB, Västerås
Diligentia AB, Malmö
Entreprenadreparationer AB ERAB, Örebro
Fahlins Fastighetsservice, Stockholm
AB Farsta Centrum, Farsta
Fastighets AB Stockholms Badhus, Stockholm
Förvaltnings AB Storstaden, Stockholm
Hantverks- och Industrihus i Göteborg AB, Göteborg
Higab, Göteborg
Hovetbyggarna, Johanneshov
JESMA, Vejle, Danmark
Åke Larson Byggare AB, Stockholm
Åke Larson Construction A/S, Oslo
Konsortiet Sundsvallsarbetena, Ystad
L E Lundberg Byggnads AB, Stockholm
NCC, Göteborg, Solna och Kista
Nya Asfalt AB, Stockholm
Ohlsson & Skarne AB, Stockholm
Pavarini-Mahabira-Garcia Allen, Miami, Florida, USA
Positionen HB, Stockholm
Prefabutveckling AB, Stockholm
Riksbyggen, Stockholm och Örebro
SIAB AB, Stockholm
SIAB Teknik AB, Stockholm
Skanska AB, Danderyd och Kalmar
Skanska Bostäder Stockholm AB, Danderyd
Skanska Entreprenør AS, Oslo
Stålhus Bygg i Stockholm AB, Stockholm
AB Strängbetong, Kungsör och Nacka
Terminalbyggarna, Stockholm
Wasa Fastighet, Stockholm


Industriföretag m fl

AB Aerotransport, Bromma
AB Asea-Atom, Västerås
ABB Fläkt Industri AB, Växjö och Enköping
ABS Allmän Byggnadsservice AB, Farsta
Ahlsell AB, Stockholm
Arosbygdens Lantmän, Västerås
Asea Kabel AB, Västberga
Asea-Stal, Linköping
ASG, Stockholm och Malmö
Atlas Copco AB, Nacka
Avesta Sheffield AB, Cold Rolled Division, Torshälla
Bofors-Nobel Chematur, Bofors
Bålforsens Kraft AB, Sundsvall
Cargo Center AB, Stockholm-Arlanda
Crawford Door Svensk AB, Järfälla
CTC Osby AB, Hägersten
DAGAB, Stockholm
Dickson Väststål, Göteborg
AB K A Ekström & Son, Kristianstad
Elmhult Konstruktions AB, Älmhult
Emendo AB, Solna
Eriksson & Nilsson AB, Nacka
Fagersta AB, Fagersta och Långshyttan
Folksam, Stockholm
AB Fortia, Uppsala
G A Metall AB, Sundsvall
General Motors Nordiska AB, Handen
Gränges Essem, Finspång
Industrifilter-AAF AB, Borås
Karlskronavarvet AB, Karlskrona
AB Valter Karlssons Trävaruaffär, Nybro
Lamco J V Operating Co, Buchanan Operations,
    Buchanan, Liberia
Lamco J V Operating Co, Nimba Operations,
    Yekepa, Liberia
Lamco J V Operating Co, Railroad Department,
    Yekepa, Liberia
LKAB, Malmberget
Mannesmann Demag AB, Handen
Metall & Rör AB, Göteborg
Monark-Crescent AB, Varberg
Nordströms Linbanor AB, Enköping
Norrvikens Trävaru AB, Sollentuna
Olson & Wright AB, Stockholm
AB Prols Fabrik, Bandhagen
Rauma-Repola Witermo Oy, Kaarina, Finland
Saab-Scania AB, Linköping
SSAB, Borlänge, Luleå och Oxelösund
Stansaab Elektronik AB, Järfälla
Stena Stål, Spånga
Stockholms Trav och Galopp, Bromma
AB Stålsvets, Sollentuna
Sural Gas AB, Surahammar
Svenska Varv-Vindenergi AB, Göteborg
Telaris AB, Nacka
Tövaverken i Sundsvall AB, Sundsvall
Uddeholm AB, Degerfors Jernverk, Degerfors
Uddeholm AB, Hagfors Järnverk, Hagfors
Valvia AB, Huddinge
Volvo Bussar AB, Göteborg
Volvo Flygmotor AB, Trollhättan
Volvo Personvagnar AB, Göteborg
Wäsby Gård, Ekerö
Åkers International AB, Åkers Styckebruk


Organisationer, myndigheter, statliga och kommunala verk m fl

AMU Gruppen, Kristianstad
Banverket, Norra distriktet, Luleå
Banverket, Västra distriktet, Göteborg
Banverket, Östra distriktet, Stockholm
BBC, Bromma
Konstnär Olle Bonniér, New York
Boverket, Karlskrona
Byggforskningsrådet BFR, Stockholm
Chalmers Tekniska Högskola, Göteborg
Fortifikationsförvaltningen FortF, Stockholm
Försvarets Materielverk FMV, Stockholm
Huddinge kommun, Fritidskontoret
Kalmar kommun, Stadsarkitektkontoret
Kungl Tekniska Högskolan KTH, Stockholm
Luleå Tekniska Universitet, Avd för Stålbyggnad,
    Luleå
Länsskolnämnden i Norrbotten, Luleå
Nacka kommun, Fastighetskontoret
Norrköpings Byggmästareförening, Norrköping
Nynäshamns kommun, Fritidskontoret
Ostkustens Örlogsbas, Ösmo
RTL Finnish Association for Quality Assurance of
    Constructional Products, Helsingfors
SIFU, Bygg & Förvaltning, Borås och Stockholm
SIFU, Industriell Teknik, Borås
Svensk Anläggningsprovning, Stockholm
Statens Planverk, Stockholm
Statens Stålbyggnadskommitté, Stockholm
Statens Vattenfallsverk, Vällingby
Stockholms Energiverk, Stockholm
Stockholms kommun, Fastighetskontoret
Stockholms kommun, Stadsbyggnadskontoret
Styrelsen för Internationell Utveckling SIDA,
    Stockholm
Stålbyggnadsinstitutet SBI, Stockholm
Svensk Byggstålkontroll SBS, Stockholm
Sveriges Mekanförbund, Stockholm
Svetskommissionen, Stockholm
Svetstekniska Föreningen, Borlänge, Karlstad, Malmö, Stockholm och Sundsvall
Södertälje Energiverk, Igelstaverket, Södertälje
Södertälje Fastigheter, Södertälje
Tekniska Högskolan i Lund, Avd för
    Bärande konstruktioner, Lund
Televerket, Nätavdelningen, Farsta
Trollhättans Polisdistrikt, Trollhättan
Vasallen AB, Östersund
Vägverket, Borlänge
Örebro läns landsting, Örebro


© 1997-2018 Tekn dr Göran Alpsten, Stålbyggnadskontroll AB